Privilegija je teoriju primjenjivati u praksi
Objavljeno 3. aprila 2019.
Magazin Džada glavnog grada
INTERVJU: Dr Luka B. Uskoković, Rukovodilac Odjeljenja za marketing i izvještavanje Crnogorske komercijalne banke, Asistent u nastavi na Fakultetu za menadžment u Herceg Novom
Rukovodilac Odjeljenja za marketing i izvještavanje u Crnogorskoj komercijalnoj banci, Dr Luka B. Uskoković, rođen je u Podgorici, gdje živi i radi. Osnovnu, srednju školu i fakultet završilo je u rodnom gradu. Zvanje magistra stekao je na Ekonomskom fakultetu u Podgorici, a zvanje doktora nauka na Fakultetu za osiguranje, bankarstvo i finansije u Beogradu. Doktorirao je na temi „Koncepcija i strategija brend menadžmenta turističke destinacije“. Doktorat vidi samo kao potvrdu velikog dugogodišnjeg rada i posvećenosti. Neki kažu da on dolazi na kraju, a Luka vjeruje da je to tek početak i ulaznica u svijet daljih naučnih istraživanja. Sa posebnim poštovanjem ističe profesore od kojih je učio marketing. Imao je izuzetnu čast da doktorsku disertaciju brani pred mentorima, gurima i velikim imenima regiona iz oblasti marketinga, a i šire. Svoje znanje iz marketinga dijeli ne samo kroz redovni posao u banci već i u dugogodišnjem radu sa studentima.
Čovjek koji je nadaren “viškom” talenata i hobija, vjerovatno i svoje okruženje percipira na poseban način. Kakva je Podgorica Vašeg djetinjstva u poređenju sa ovom danas koja samouvjereno korača putem evropeizacije?
Podgorica je doživjela brzu tranziciju i od manjeg mjesta postala vrlo ozbiljan evropski grad. Nezaustavljiva promjena je ipak najviše zahvatila dominantno promjenu u infrastrukturi grada, dok ona teža, promjena mentaliteta, čini mi se i dalje kasni. Evropeizacija grada treba da se nastavi i u razvoju njenih građana, afirmaciji njihovog talenta, stilovima života, kreiranju novih sadržaja, događajima, kulturi i umjetnosti u gradu, društvenom aktivizmu, sviješću da svako od nas svakog dana treba da uradi nešto lijepo za svoj grad kako bi bio još ljepše mjesto za život.
Jako mali vremenski jaz stoji između čovjeka koji je pratio, i onoga koji danas drži predavanja na fakultetima. Oblasti u kojima djelujete (ekonomija: turizam, marketing, bankarstvo), najsnažnije okreću točak globalnog razvoja. Da li se tim putem danas kreće naša zemlja, i koliko detektujemo sopstvene potencijale na ovim poljima?
Turizam i hotelijerstvo su vodeći faktor privrednog razvoja naše zemlje. Našu destinaciju posjeti gotovo četiti puta više turista nego što imamo stanovnika. Održivo i pažljivo, svi treba da se bavimo razvojem i afirmacijom turizma. Marketing je bez dileme, uz inovacije, noseći stub svakog biznisa. Kako u turizmu, tako i u bankarstvu, i svakom domenu gdje u fokusu imamo uslugu.
Naš zadatak možda izgleda jednostavno, ali veoma teško graditi i održati povjerenje i pozitivno iskustvo, pogotovu u bankarstvu. Marketing u bankarstvu, kao i u turizmu vidim kao iskustveni marketing. Danas je suština u iskustvu i odnosu sa klijentima banke, posjetiocima destinacije, korisnika bilo koje uslužne vrijednosti. Jak i pravilno razvijen brend može da prenosi pozitivne asocijacije, da putem tehnologija još bolje i kontinuirano komunicira, isporuči obećanje i očekivanu vrijednost.
Kažu da u teoriji, ne postoji razlika između teorije i prakse. Ali da postoji, u praksi. Vrlo sam zahvalan što u svom domenu teorije i nauke, već više od 12 godina primjenjujem principe marketinga i u finansijama i bankarstvu. Teorijsko znanje mi mnogo pomaže. Vjerujem da kao zemlja imamo ogroman potencijal i da pratimo globalni razvoj, ali i da iniciramo promjene.
Koliko su studenti kojima predajete inovativni i inspirisani oblastima kojima se bave? Da li ste autoritet u učionici?
Rad sa studentima je vrlo poseban, traži veliku posvećenost konstatant mentalni napor i kondiciju, tjera vas da stvarate promjenu i da se stalno usavršavate. Morate uvijek ostati “svježi” i iskreni u prenosu znanja. Nove generacije se mijenjaju u skladu sa dinamikom današnjeg vremena. Više nego ikada su “digitalizovane”, studentima i mladim ljudima je bitan trenutak, bitno im je da svaki sadržaj dijele odmah. A takva su im i očekivanja. Oni danas s pravom, traže informaciju i znanje, sad i odmah.
Trudim se da kod njih podstaknem lični razvoj i želju za daljim usavršavanjem. Vjerujem da većina mojih studenata zavoli marketing nakon odslušanog semestra. Jesam, autoritet sam. Autoritet gradim znanjem i profesionalnim odnosom. Uvijek sam motivisan da svako naredno predavanje bude bolje od prethodnog.
Gotovo 12 godina šef ste odjeljenja za marketinga u okviru međunarodne OTP grupe, jedne od najeminentnijih bankarsko-finansijskih grupacija u Evropi. Šta biznis magovi tog ranga očekuju od kandidata odnosno svojih zaposlenih?
Mislim da u biznisu visoka očekivanja od zaposlenih ne postavljaju šefovi već surova diktatura tržišta. Naše je samo da se prilagođavamo i spremamo odgovore. Marketing odavno nije prezentacija proizvoda već filozofija kojom kreirate vrijednost, pozitivno iskustvo i povjerenje. A to je i najteže. Moji saradnici su vrlo obrazovani, mladi ljudi, stručni u oblasti marketinga i finansija. Vjerujem da samo kombinacija obrazovanja, velikog rada i iskustva može da dâ izuzetan rezultat.
Posao u bankarskom sektoru jedan je od najstresnijih na svijetu. Znamo da posebnu brigu vodite o mentalnom i fizičkom zdravlju. Šta čovjeka sa takvom vrstom obaveza najbolje vraća u formu?
Pored mentalnog treninga, dio slobodnog vremena usmjeravam na fizičku aktivnost. Treniram rano ujutro, prije početka napornog radnog dana. Evropska kultura jutarnjeg treninga prije posla je sve više popularna i kod nas. Volim biciklo, vožnju Bokom i oko Crnog jezera.
Kosmopolita poput Vas ima vrsno opšte obrazovanje, koje se najbolje nadopunjuje kontaktom sa drugim mjestima i kulturama. Koji dio svijeta izdvajate kao najinspirativniji?
Svijet putovanja je sam po sebi svijet koji inspiriše, prenosi novo isksutvo i ljepotu svakog naroda, njegovu kulturu i umjetnost. Najinspirativniji grad mi je jedinstveni Njujork koji sam posjetio nekoliko puta. Volim tu tranziciju ljudi, trenutaka i situacija koji se u ovom gradu mijenjaju u sekundi. Valjda taj simbol različitosti, izazivanja promjena i korišćenja mogućnosti najbolje odgovara mom karakteru. Svakako izdvajam i jednostavnost skandinavskog stila života, njihivu kulturu i shvatanje lijepog.
Kakva je naša Džada Glavnog grada?
Dizajnerski mnogo dobro osmišljen koncept, sadržajno drugačiji, nekako uvijek aktuelan. Čestitam vam jubilarni deseti broj, da trajete još dugo. Džada je pravi primjer kako se razmišlja globalno, a djeluje i mijenja, lokalno!
Kako mjesto koje ste odabrali za život predstavljate strancima?
Uvijek ponosno istaknem da je ovo najljepša zemlja na svijetu. Njena očaravajuća ljepota primorja, dramatični kanjoni, planine, bogato kulturno istorijsko nasljeđe već na prvi pogled očaraju svakog. Gostima iz inostranstva koji posjete Podgoricu uvijek predložim da dio vremena provedu na obali rijeke Morače, popiju pivo na Skalinama, voze biciklo, prošetaju na Gorici, ili probaju najbolji roštilj Pod Volat.